MERINO VILNA AR POLIESTERIS? KOKIĄ TERMO APRANGĄ RINKTIS?

MERINO VILNA

Puiki termoreguliacija
Puikiai kvėpuoja
Puikiai sugeria drėgmę, greitai džiūsta
 Natūralios antibakterinės savybės
Reikalinga atidesnė priežiūra

POLIESTERIS

 Itin greitai džiūsta
 Tvirta, patvaru
 Lengva priežiūra
 Reikalauja dažnesnio skalbimo

 Abu pluoštai šaunūs! Jeigu sunku apsispręsti, kuris gi laimi – galite pasirinkti ir šių dviejų pluoštų mišinį.

Vytautas Ralys
Laisvalaikio rūbų ekspertas

Rekomenduoju įsigyti termo aprangą šaltajam metų sezonui.

PŪKAS AR POLIESTERIS? KOKĮ UŽPILDĄ RINKTIS?

PŪKAS

 Puikus šilumos ir svorio santykis
 Spūdus/kompaktiškas
 Ilgaamžiškumas
 Sudėtingesnė priežiūra
 Drėgnas sulimpa
 Ilgai džiūsta

POLIESTERIS

 Išlaiko šilumines savybes ir drėgnas
 Lengva priežiūra
 Hipoalerginis
 Prastesnis šilumos-svorio santykis (palyginus su pūku)
 Mažiau spūdus (palyginus su pūku)

Abu šie užpildai (pūkas ir poliesteris) yra puikūs šilumos izoliatoriai. Ne visas pūkas, kaip ir ne visi poliesterio užpildai pasižymi vienodomis šiluminėmis savybėmis. Egzistuoja tiek pūko, tiek sintetinio užpildo kokybės ir šilumos indikatoriai, į kuriuos tikrai labai verta atkreipti dėmesį. 

Pūkas yra nuostabus savo šilumos ir svorio santykiu. Ką tai suteikia? Turime visiškai identiškas striukes, tik vienoje jų 100g pūko, o kitoje 100g sintetinio užpildo. Kadangi pūko šilumos-svorio santykis yra geresnis, toji striukė, su 100g pūko bus šiltesnė. Ši savybė remiasi į komforto pojūtį. Šalia to, lengva pūkinė striukė gali būti talpiai supakuota kuprinėje (čia išlenda ir dar viena puiki pūko savybė – spūdumas, kompresija) ir šis sprendimas tikrai nebus „sunkus“, ši striukė tikrai pravers žygio pabaigoje, poilsio akimirkomis ar žemesnei temperatūrai aplankius.

Sintetinis užpildas. Etinės priežastys buvo labai svarios sintetinio užpildo iškilime. Tuo pačiu, per pastaruosius keletą metų perdirbtas poliesteris buvo puikiai integruotas į aprangos gamybą aktyvaus laisvalaikio prekinių ženklų kolekcijose. Yra sintetinių užpildų, kurie savo svorio ir šilumos santykiu gana smarkiai priartėję ir prie geros kokybės pūko savybių. Tačiau esminis poliesterio užpildo privalumas – nuostabi kova su drėgme. Užpildas puikiai kvėpuoja, o net ir sudrėkęs nepraranda savo šiluminių savybių, nesulimpa. Sintetinio užpildo apdirbimo galimybės leidžia išlaikyti užpildo vientisumą net ir patiriant didelę trintį ar tempimus.

SLUOKSNIAVIMAS

1 SLUOKSNIS

Pirmojo sluoksnio užduotys žiemą:

Kvėpavimas (greitas audinio džiūvimas)
 Šiluma (termoreguliacinės savybės)
 Patogumas (elastingumas, prigludimas)
 Antibakterinės savybės

Pirmasis sluoksnis („termo apranga“) turi pasirūpinti ne tik papildoma šiluma. Šiluma yra labai svarbus motyvas, tačiau pagrindinis šio sluoksnio uždavinys išlieka puikus kvėpavimas ir greitas džiūvimas. Kodėl?

Dėl veiklos intensyvumo sukaistate ir norite pailsėti. Būtent per/po šios poilsio akimirkos drėgna apranga ir/ar šlapia nugara yra pavojingiausia mūsų sveikatai. Mūsų kūnas atvėso, o drėgmė, jeigu pasirinkta neteisinga apranga (ypač pirmasis sluoksnis), vis dar liko. Ir liks ilgam. Termo apranga turi greitai „griebti“ drėgmę nuo kūno ir ją perleisti kitiems sluoksniams.

ŠLAPIAS RŪBAS = ŠALTIS IR RIZIKA

Dėl šios priežasties, REKOMENDUOJAME vengti medvilnės!

2 SLUOKSNIS

Antrasis sluoksnis aktualus tiek pavasario, rudens žygiuose, tiek ir gūdžią žiemą. Antrojo sluoksnio tikslai – daug šilumos ir geras kvėpavimas. Pagrindiniai antrojo sluoksnio tikslai yra:

 Šiluma ir jaukumas
 Greitas džiūvimas, puikus kvėpavimas  Patogumas bei elastingumas

Antrojo sluoksnio vaidmenį užima įvairūs flisiniai džemperiai. Visiškai suprantama, kodėl: jie yra lengvi, universalūs, patogūs, ilgaamžiai, o jų suteikiama šiluma – tikrai ne menka.

Antrojo sluoksnio vietą gali užimti ar papildyti ir lengvesnės, plonesnės, kompaktiškos ir komfortabilios striukės ar liemenės. Šiuo atveju, gaunamas didžiulis kiekis papildomos šilumos. Šiokie produktai yra kuriami taip, kad būtų kuo lengvesni, spūdesni, pasižymėtų neeiliniu šilumos-svorio santykiu.

Ar yra viduriukas tarp džemperio ir tokios striukės? Tikrai taip! Tokie produktai yra vadinami hibridiniais džemperiais. Dažniausiai užpildo dalis yra įterpiama ties krūtine bei pečiais (zonoje, kurioje ir yra svarbiausia šiluma), o kitur – elastingas flisas. Taigi, gana praktiškas ir tikrai patogus antrojo sluoksnio pasirinkimas aktyviai veiklai. Tiesa?

3 SLUOKSNIS

Trečiojo sluoksnio tikslai šaltuoju metų laiku: 

 Apsauga nuo vėjo ir drėgmės
 Papildoma šiluma (papildomas užpildas)
 Kvėpavimas (audinio gebėjimas išleisti drėgmės garus lauk)

Žygiams šaltuoju metų laiku rinkitės neperšlampamą ir neperpučiamą striukę! Apsauga nuo drėgmės reikalinga ne tik iš išorės. Kuo aktyviau judate, tuo daugiau drėgmės išskiriate, tad žvelgti derėtų į patikimų gamintojų produkciją ir į audinio kvėpavimo galimybes. 

Kvėpavimas tikrai puiku. Bet jeigu temperatūra krito labai žemai, o noras nužygiuoti kelis ar keliolika kilometrų tik išaugo – tikrai verta rinktis striukę, kuri būtų pašiltinta. Kiek ir koks tas užpildas turėtų būti – priklauso nuo Jūsų žygiavimo įpročių, šalčio rodmenų termometre, bei pirmų dviejų sluoksnių.

AVALYNĖ

protektorius

Kalvotoms vietovėms, snieguotiems ar šlapiems paviršiams ir asfaltuotiems miesto parkų takams reikia skirtingo sukibimo batų,  todėl renkantis avalynę žygiams gamtoje – labai svarbu atkreipti dėmesį į batų padą (protektorių). Protektoriaus gylis, sudėtis ir raštas identifikuos kaip saugiai ir stabiliai jausitės leisdamiesi sniegu ar pliurza padengta nuokalne miške. Bus sudėtinga su lygiu padu įveikti žiemos žygį. Bet jeigu bandytumėte – nepamirškite neperšlampamos striukės ir kelnių!

AUKŠTAS AULAS

Aukštas aulas suteikia daugiau apsaugos ir stabilumo.

Tai aktualu ilgesnių, sudėtingesnių žygių metu. Keliaujant miško takais, akmenų pilnais takais didėja tikimybė koją kur nors iš nuovargio ar neapsižiūrėjimo pasisukti, ypatingai rudens ar pavasario purvynėse. Žiemą, sniegui užklojus visas kliūtis – bus kiek saugiau žengti žingsnį be baimės pasisukti koją. Tuo pačiu, aukštas aulas papildomai kaupia šilumą (arba jos neišleidžia), bei apsaugo nuo bėdų pusnyse.

ŽIEMINĖ AVALYNĖ ŽYGIAMS

Rekomenduojame atkreipti dėmesį į žygiams skirtą žieminę avalynę su papildomais pašiltinimais: užpildu, flisniu pamušalu, šilumą atspindinčia medžiaga. 

Šalia puikaus sukibimo, stabilumo gausite ir papildomos šilumos bei komforto. Tik priminsime, kad žygiams skirtos kojinės yra reikalingos ir šiltuose žygio batuose!

NEPERŠLAMPAMA

Maksimaliai, kiek galime, rekomenduojame neperšlampamą avalynę. 

Šlapios kojos šaltuoju metų laiku reikš ne tik padidėjusią galimybę pūslėms atsirasti. Šalia pūslių ir baisiai didelė nušalimo galimybė. Saugokitės. Rekomenduojame žygio metu turėti ir papildomą sausą kojinių porą.

DYDIS

Vienas didelis ir svarbus pranešimas: pirštai negali liesti bato galo. 

Renkantis žygiams skirtą avalynę svarbu pasilikti šiek tiek vietos priekyje. Kiek? Apie centimetrą, kitaip tariant, dydį. Tai yra ypatingai svarbu žiemos žygių metu. Ir matuotis derėtų jau su žygiams skirtomis kojinėmis. Na, arba slidinėjimo kojinėmis. Vieta ir erdvė yra reikalingos ne tik komfortui žygio metu, tačiau ir šilumai išlaikyti ir kaupti.

ODA

Oda suteikia avalynei tvirtumo, ilgaamžiškumo. 

Odinė avalynė dažniausiai bus kiek sunkesnė, standesnė, tačiau ilgainiui oda puikiai prisitaiko prie kojos vingrybių. Avalynės standumas – labai svarbus komponentas žygiams bekele, sudėtingu ar nelygiu reljefu, planuojantiems keliauti su sunkiomis kuprinėmis ant pečių ar vėsesniu oru. Rekomenduotume naują, žygiams skirtą odinių batų porą dar iki žygio “pranešioti”, “prisijaukinti”, taip bus paprasčiau išvengti nutrynimų, nuspaudimų.

SINTETINIS PLUOŠTAS

Sintetiniai pluoštai yra lankstesni ir laidesni orui. 

Šios avalynės universalumas ir bus didžiausias jos ginklas. Jeigu planuojate žygius takais ir keliukais – avalynės iš sintetinių pluoštų lengvumas bei minkštumas tikrai sužavės. Dėl savo savybių, šią avalynę tikrai norėsis avėti ir laisvalaikiu. Avalynė iš sintetinių pluoštų nereikalaus ilgo “pranešiojimo”, tačiau prieš žygį bent porą kilometrų tikrai patartume įveikti įsitikinimui, kad avalynė yra tinkama.

AKSESUARAI

KEPURĖ

Ausų apsaugai nuo vėjo bei speigo! Rekomenduojame kepures, pagamintas iš merino vilnos ar/bei sintetinių pluoštų. Kepurių pasirinkimas labai platus: storiai, spalvos, detalės. Ieškantys funkcionalumo tikrai turės platų pasirinkimą ir dizaino  klausimais.

KAKLO MOVA

Kaklo apsaugai nuo vėjo ir speigo! Bei komfortui. Movų lengvuma ir suteikiama apsauga kaklo zonai tikrai verta investicijos. Na, nebent turite gražų ir mylimą šaliką. Tokiu atveju, mūsų argumentai, veikiausiai, bereikšmiai.

PIRŠTINĖS

Pirštų bei plaštakų apsaugai nuo vėjo bei speigo! Na, jei ne šilumai, tai tuomet drąsai sniego karo žygyje dalyviui! Keletas praktinių patarimų: 

 Kadangi žygio metu patys generuojame ne menką kiekį šilumos – storiausių ir nepatogių pirštinių galime privengti.

 Yra pirštinių, su kuriomis galime naudotis mobiliaisiais įrenginiais!

 Kumštinės pirštinės naudingos tiems, kurie labai šąla pirštus. Tokiems žygeiviams rekomenduojame ir papildomas plonesnes pirštinaites po apačia.

KOJNĖS

Būtinai iš merino vilnos ir/ar sintetinių pluoštų. Rekomenduojame rinktis specialias, žygiams skirtas kojines, nes jos bus patogiai išformuotos, reikiamose vietose paminkštintos, nesmuks nuo kojų. Kojinės aukštis smarkiai priklauso nuo avalynės aulo aukščio. Kojinės turi būti ilgesnės. Beje, į žygį verta pasigriebti bent vieną papildomą porą!

GERTUVĖS IR TERMOSAI

Keliaujant tvarumo keliu – nuosava, kokybiška, daugkartinė gertuvė jau turėjo suktis žygeivių galvose. Bet termosas… Termosas – ikoniškai nerealus žiemos atributas: romantika, jaukumas, šiluma, mmm..

KUPRINĖS

Kartais vis prisimename tas sunkias, veržiančias ir tabaluojančias į šonus, bet gražias savo kuprines mokykloje. Renkantis žygiams skirtą kuprinę, rekomenduojame atkreipti dėmesį, kad:

 Petnešos bei nugaros dalis turėtų bent minimalų paminkštinimą – kvėpavimui ir patogumui

 Nugaros dalis sutvirtinta, mažiau lanksti

Juosmens bei krūtinės dirželiai, kurie skirti kuprinės stabilumui

 Apsauga nuo drėgmės

 Patogus ir platus atsegimas-užsegimas (ypač gerai, jeigu užsegti atsisegti pavyktų su pirštinėmis)

 Patvarumas ir lengvumas

Apranga – apsaugai nuo UV

Šiltuoju metų laiku ypatingą dėmesį vertėtų skirti apsaugai nuo UV spindulių. Dažniausiai naudojama priemonė apsaugai – kremai nuo saulės, kurie nužengus kelioliktąjį kilometrą, deja, pradeda lipti ir traukti mašalus. Taigi siūlome apsaugą nuo UV sustiprinti pasitelkus aprangą. Žygiams skirtos kepurės, marškinėliai ar marškiniai, šortai ar kelnės padės išvengti dažnai pasitaikančių odos nusvilimų.

Kvėpuojantys ir vandens nepraleidžiantys batai – įmanoma!

Funkcionalumas paprastas! Taip yra dėl ypatingos batų konstrukcijos – po išoriniu avalynės sluoksniu slepiasi specialių technologijų pagaminta membrana (avalynėje atrodo tarsi kojinės pavidalu), kuri saugo batą nuo vandens iš išorės, tačiau tuo pačiu leidžia drėgmės garams keliauti lauk. Tokia yra „COLUMBIA“, „JACK WOLFSKIN“, „SOREL“ avalynė. Perspėjame, ne visų gamintojų ir ne visi produktai kvėpuoja vienodai – tai priklauso nuo naudojamų pluoštų, pamušalo pasirinkimo bei pačios membranos galimybių.

Sluoksniavimas vasarą? Taip!

Sluoksniavimas yra svarbus ir šiltuoju metų laiku. Sluoksniavimo tikslas – teisingos ir funkcionalios aprangos žygiams pasirinkimas. Yra trys pagrindiniai sluoksniai, iš kurių kiekvienas turi savo paskirtį ir laiką. Žinoma, apranga vasaros metu yra kitokia nei žiemą, ypač pirmieji du sluoksniai – lengvesni, plonesni, greičiau džiūstantys, apsaugantys nuo UV spindulių. Plačiau apie kiekvieną iš sluoksnių, jų pagrindines ir reikalingiausias savybes tikrai rasite skaitydami toliau!

TRYS BŪTINI RŪBŲ SLUOKSNIAI

1 SLUOKSNIS

Vasarą, kitaip nei žiemą, svarbiausia tampa: staigus džiūvimas, lengvumas, apsauga nuo UV, elastingumas ir vėsinimas.

Reikėtų vengti medvilninių audinių. Geriau rinktis žygiams skirtus marškinėlius iš poliesterio, merino vilnos, liocelio, modalo ar šių audinių mišinio. Jausitės sausiau, vėsiau, maloniau. Marškinėliai ilgomis rankovėmis ar marškiniai – puikus išsigelbėjimas, kai čirškina  saulė. Rankos liks apsaugotos nuo UV spindulių!

Rekomenduojama  „Columbia“ prekinio ženklo „Omni-FREEZE ZERO“ technologija!

2 SLUOKSNIS

Antrojo sluoksnio tikslas – papildoma šiluma, greitas džiūvimas, puikus kvėpavimas, patogumas bei elastingumas. 

Šiltuoju metų laiku antrąjį sluoksnį (džemperius, flisinius džemperius, liemenes, hibridinius džemperius) gamintojai siūlo kiek plonesnius. Tinkamas pasirinkimas – „softshell“ striukės. Tai yra tarsi striukės ir džemperio mišinys: išorinis audinys yra apsaugantis nuo vėjo, atsparus drėgmei, tačiau kiek elastingesnis ir jaukesnis palyginus su striukėmis. Vyrams rekomenduojame „Jack Wolfskin“ prekinio ženklo džemeperius, pavadinimu „HYDRO“ (ši džemperių linija yra su  „SUPER DWR“ technologija). Tokie rūbai ne tik atliks įprasto antrojo sluoksnio funkciją, tačiau dar suteiks ir nemažai apsaugos nuo drėgmės.

3 SLUOKSNIS

Trečiasis sluoksnis – kvėpuojantis, visiškai apsaugos nuo vėjo bei kritulių.

 Dėmesį reiktų atkreipti į:

  • Atsparumą drėgmei. Jeigu planuojate didelius nešulius ant pečių  – rekomenduojame striukes su didesniu atsparumo drėgmei rodikliu. Vienas populiariausių – tai  10 000 mm  atsparumas.
  • Sandarumas. Čia paprasta: ne tik produkto audinys, tačiau ir jo siūlės PRIVALO būti laminuojamos, norint išpešti iš tiesų patikimą apsaugą.
  • Kvėpavimą. Kuo aktyviau judate, tuo daugiau drėgmės išskiriate, tad derėtų atsižvelgti į patikimų gamintojų produkciją ir į audinių kvėpavimo galimybes. 

AVALYNĖ

PROTEKTORIUS

Kalvotoms vietovėms ir asfaltuotiems miesto parkų takams reikia skirtingo sukibimo batų, todėl renkantis avalynę žygiams gamtoje – labai svarbu atkreipti dėmesį į batų padą (protektorių). Protektoriaus gylis ir raštas identifikuos, kaip saugiai ir stabiliai jausitės leisdamiesi nuokalne miške.

ODINIAI BATAI

Oda suteikia avalynei tvirtumo, ilgaamžiškumo. Odinė avalynė dažniausiai bus kiek sunkesnė, standesnė, tačiau ilgainiui oda puikiai prisitaiko prie kojos vingrybių. Rekomenduojame naują, žygiams skirtą odinių batų porą „prisijaukinti“ dar iki žygio taip bus lengviau išvengti nutrynimų, nuospaudų.

SINTETINIS PLUOŠTAS

Sintetiniai pluoštai yra lengvi ir laidesni orui. Šios avalynės privalumai – universalumas, lengvumas ir minkštumas. Rekomenduojame, jeigu planuojate žygius takais ir keliukais. Nepaisant greito šios avalynės prisitakymo prie kojos, patariame prieš žygį bent porą kilometrų įveikti, kad  įsitikintumėte, jog avalynė yra tinkama.

atsparūs drėgmei

Neperšlampama žygiams skirta avalynė – universali. Žygiams užėmus gana reikšmingą laisvalaikio vietą – neperšlampama avalynė tikrai suteiks nemažai privalumų. Svarbiausias jų – mažiau dėmesio skirsite orų prognozėms, nes nebegąsdins ir netyčiomis užklupęs lietus. 

ŽEMAS AULAS

Jeigu pasirinkti maršrutai bus nesudėtingo reljefo ar trumpesni, rekomenduojame avalynę žemu aulu. Šio tipo avalynė dažniausiai bus kiek lengvesnė, pėda judės kiek staigiau, nevaržomai

AUKŠTAS AULAS

Avalynė aukštu aulu suteikia daugiau apsaugos ir stabilumo. Tai aktualu ilgesnių, sudėtingesnių žygių metu. Keliaujant akmenuotais ar miško takais, didėja tikimybė pasisukti koją dėl nuovargio ar neatidumo. 

bĖGIMO BATELIAI

Bėgimo bateliai taip pat turėtų būti orientuoti į bėgimą takais (angl. „trail running“).Šiam bėgimo batelių tipui būdingas geresnis sukibimas su paviršiais, papildomi sutvirtinimai (kurie užtikrins stabilumą) bei  subalansuotas amortizavimas.

SANDALAI

Ar įmanoma žygiuoti su sandalais? Yra labai įvairių sandalų modelių ir keletas jų – tikrai puikiai tiks neilgiems, lengviems žygiams. Tačiau dėl drėgmės, dulkių ar kliūčių takuose (šaknų, akmenukų ar kankorėžių) ne visi ir ne visuomet sandalai bus patogus ir geras pasirinkimas.

KOJiNĖS

Būtinai iš merino vilnos ir / ar sintetinių pluoštų. Rekomenduotume rinktis specialias, žygiams skirtas kojines, nes jos bus patogiai suformuotos, reikiamose vietose paminkštintos, nesmuks nuo kojų. Kojinės aukštis priklauso nuo avalynės aulo aukščio. Kojinės turi būti ilgesnės. 

KEPURĖ

Apsaugai nuo UV ir nuo perkaitimo. Rinkitės kepurę, kuri greitai džiūtų, tad dažnu atveju – iš poliesterio arba poliamido (nailono). Jei kepurės ne prie širdies – rinkitės skrybėles.

KUPRINĖS

Renkantis žygiams skirtą kuprinę, rekomenduojame atkreipti dėmesį į šiuos elementus: petnešos bei nugaros dalis turėtų bent minimalų paminkštinimą; nugaros dalis sutvirtinta, mažiau lanksti; yra juosmens bei krūtinės dirželiai; apsauga nuo drėgmės; patogus ir platus atsegimas-užsegimas.

GERTUVĖS IR TERMOSAI

Keliaujant gamtosaugišku keliu – nuosava, kokybiška, daugkartinė gertuvė turėtų rasti vietą žygeivių kuprinėse. Beje, termose vasarą vanduo išlieka šaltas kur kas ilgiau