Title Image

Ką reikėtų žinoti apie erkes?

Lietuvoje aktyvusis erkių sezonas trunka nuo kovo iki lapkričio ar net gruodžio mėnesio, nes erkė gali išlikti aktyvi iki 5 laipsnių šilumos.

Todėl jaučiame atsakomybę apie tai kalbėti ir kartu su savo draugais MoustiCare, gaminančiais augalinės kilmės repelentus nuo vabzdžių, pristatome rubriką, kurioje atsakysime į tris klausimus: kaip apsisaugoti? Kaip ištraukti pastebėtą erkę? Ir kokie erkių sukeliamų ligų simptomai? 

Patarimai: kaip apsisaugoti?

Būdami gamtoje rinkitės prigludusius drabužius ilgomis rankovėmis. Kelnes susikiškite į kojines ar batus ir dėvėkite galvos apdangalą. Rekomenduojama rinktis šviesesnius drabužius, nes ant jų lengviau pastebimos ropojančios erkės. 

Ant atvirų kūno vietų (kaklo, kojų, rankų) naudokite medžiagas, kurios atbaido erkes arba jomis papurškite dėvimus drabužius. Prisiminkite, kad repelentų poveikis trumpalaikis, todėl jų  purškimą nuolat pakartokite. Vadovaukitės ant etiketės nurodytomis instrukcijomis. 

Dažniausiai įsisiurbusios erkės aptinkamos kakle, pažastyse, kirkšnyse, už ausų, kojų ir rankų sulenkimo vietose. Kadangi erkinio encefalito viruso yra erkių seilių liaukose, todėl jis perduodamas vos įsisiurbus. Taigi ankstyvas erkės ištraukimas neapsaugo nuo užsikrėtimo erkiniu encefalitu, tačiau gali apsaugoti nuo Laimo ligos. Kadangi šios ligos bakterijų yra erkių virškinimo trakte, todėl į žmogaus organizmą jos patenka ne iš karto. Teigiama, kad didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga yra tuomet, kai įsisiurbusi erkė išbūna 48 valandas.  

Grįžę iš pasibuvimo gamtoje, gerai išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu ir persirenkite. Vilkėtus drabužius pakabinkite atokioje, uždaroje, saulėtoje vietoje, pavyzdžiui, balkone. Verta žinoti, kad sausame ore erkės išgyvena labai trumpai.

Po pasibuvimo gamtoje atidžiai apžiūrėkite savo augintinius, jie erkes gali parsinešti ne tik įsisiurbusias, tačiau ir ant savo kailio.

Efektyviausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Vakcinaciją geriausia pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį. Įprastai tam, kad susidarytų imunitetas reikalingos trys vakcinos: pirmoji dozė, antroji dozė po 1 – 3 mėn. ir trečiasis skiepas po antrojo praėjus 5 – 12 mėn. Vėliau kas 3 – 5 metus reikalinga stiprinamoji vakcina. Žmogus tampa apsaugotas praėjus 2 sav. po antrosios vakcinos suleidimo. Skiepų nuo Laimo ligos – nėra. 

Kaip ištraukti erkę?

 

 

Kokie erkių platinamų ligų simptomai?

Erkinis encefalitas. Inkubacinis laikotarpis gali trukti iki 30 dienų, nors dažniausiai pasireiškia po 7 – 14 dienų. Požymiai panašūs į gripo – staiga pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, kaulus, raumenis, krėsti šaltis, pykinti, pasireikšti viduriavimas, nuovargis, bendras silpnumas. Paprastai šie simptomai išnyksta po savaitės, kuomet prasideda ,,tariamo pasveikimo“ periodas. Tiems, kurių organizmas silpnesnis (maždaug 20 – 30 %) vėl pakyla aukšta temperatūra ir prasideda antroji fazė – smegenų dangalų arba smegenų uždegimas, kuris gali baigtis mirtimi. 

Laimo liga. Inkubacinis laikotarpis gali trukti iki 30 dienų, nors dažniausiai pasireiškia po 7 – 14 dienų, kuomet įkandimo vietoje atsiranda viena ar net kelios raudonos arba elipsės formos ryškiais kraštais dėmės, kurios gali išplisti iki 5 cm. Nors paraudimas gali pranykti, tačiau liga toliau progresuoja. Gali prasidėti galvos skausmai, nuovargis, nerimas, o vėlesnėse stadijose nervų sistemos, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimai. 

Augalinės priemonės galinčios veiksmingai pakeisti cheminius repelentus 

MoustiCare – prancūzų laboratorijos OASIS organinis gaminys, sukurtas galvojant apie aplinką ir žmogaus sveikatą. Cheminiai repelentai savo sudėtyje turi agresyvias DEET ir kitas chemines medžiagas, galinčias pažeisti gumą, plastiką, drabužius ir kitas sintetines medžiagas. Todėl natūraliai kyla klausimas, kokią žalą jos gali padaryti žmogaus organizmui, patekusios ant odos? Taip gimė idėja sukurti organinius repelentus, kuriems registruojant keliami ypatingai aukšti reikalavimai, nes reikia įrodyti veikliosios medžiagos efektyvumą, saugumą bei toleranciją.

Augalinių repelentų privalumai:

 

MoustiCare priemonių ieškokite vaistinėse.