Pirmojo rūbų sluoksnio, dar vadinamo „termo“ apranga, pagrindinė funkcija yra pašalinti drėgmę nuo kūno ir taip padėti išlaikyti jo šilumą. Pirmojo sluoksnio rūbai dažniausiai gaminami iš poliesterio ir/arba merino vilnos – abi šios medžiagos sugeria drėgmę ir ją greitai pašalina lauk.
Medvilnės marškinėlių nerekomenduojama naudoti kaip apatinio sluoksnio aktyviai judant, nes medvilnė sugeria drėgmę ir ją ilgai laiko savyje. Be to, drėgna medvilnė traukia šaltį. Dėl to kūnas greitai atšąla, tai yra nemalonu, o šaltuoju metų laiku gal net kiek pavojinga. Sintetinio audinio rūbai tinkami bet kokiai aktyviai veiklai, nes jie itin greitai džiūsta, yra lengvi, patvarūs bei juos paprasta prižiūrėti. Sintetinis audinys toks kaip, pavyzdžiui, poliesteris puikiai sugeria ir akimirksniu išgarina drėgmę, tad intensyvesnių veiklų metu šis pluoštas – nepralenkiamas.
Merino vilnos rūbai tinkamesni ramesniam laisvalaikiui lauke, iškyloms gamtoje, nes medžiaga yra puikus šilumos izoliatorius, gerai prisitaiko prie kūno temperatūros pokyčių, turi antibakterinių savybių, o drėgmė, kurią šis audinys puikiai sugeria, nejuntama. Kai kuriais atvejais verta rinktis šių dviejų pluoštų mišinį. Tada „termo“ drabužis bus ypatingai universalus.
Vidurinis rūbų sluoksnis sulaiko kūno sušildytą orą. Jis turi ir puikiai „kvėpuoti“. Tik tada kūnas neperkaista pradėjus aktyviau judėti.
Puikus vidurinio sluoksnio rūbas yra flisinis (velto poliesterio pluoštas) džemperis, kuris puikiai išsaugo šilumą ir „kvėpuoja“. Sintetinio pluošto džemperiai yra praktiški, itin greitai džiūstantys ir tikrai tinkami išsiruošus slidinėti ar į žygį.
Šaltesnėmis oro sąlygomis viduriniu sluoksniu gali tapti liemenė, lengva pūkinė ar sintetinio užpildo striukė. Sintetinis užpildas puikiai išgarina drėgmę, taip pat sušlapęs “nesukrenta” ir yra lengvai prižiūrimas. Tuo tarpu pūkinės striukės privalumai – lengvumas ir spūdumas, nes šilumai užtikrinti pakanka mažesnio kiekio pūkų užpildo.
Trečiasis, išorinis, sluoksnis (angl. „shell“) saugo žmogų nuo vėjo ir lietaus (ar sniego). Išoriniam sluoksniui pasirenkama neperšlampama striukė, sauganti, kad drėgmė nepatektų į po apačia esančius drabužius, tačiau leidžianti apatiniam ir viduriniam sluoksniams pašalinti drėgmę lauk.
Jeigu neperšlampama striukė „nekvėpuos“ – sušlapsite ne nuo lietaus, o nuo savo paties drėgmės. Beje, jei žinote, kad oras bus sausas ir jums nereikės visiškai neperšlampamos aprangos, tuomet tam tikri vidurinio sluoksnio drabužiai gali tapti ir išoriniais. Pavyzdžui, lengva pūkinė ar sintetinio užpildo striukė, kuri gerai saugo nuo vėjo ir efektyviai šalina drėgmę.
Žygio batus rinkitės palikdami apie 0,5-1 cm erdvės, nes pėdos dažnai patinsta. Taip pat, batus matuokitės su žygiams skirtomis kojinėmis.
Oda suteikia avalynei tvirtumo ir puikiai tinka sudėtingesniems žygiams. Sintetiniai pluoštai yra lengvi ir laidesni orui – puikiai tinka laisvalaikiui. Svarbu: batų neperšlampamumas.
Kalvotoms vietovėms ir miesto parkų takams reikia skirtingo sukibimo batų, todėl renkantis labai svarbu atkreipti dėmesį į batų padą.
Ypatingai šaltuoju metų laiku praktiškesnė avalynė – aukštu aulu, kartu ji suteikia daugiau apsaugos ir stabilumo.
Rinkintės pasiųtas iš audinių, apsaugančių nuo vėjo. Visa kita – priklauso nuo individualių poreikių: jeigu rankos šąla – slidinėjimo pirštinės tikrai pravers. Jei ketinate aktyviai judėti – veikiausiai pakaks ir plonesnių flisnių pirštinių.
Būtinai iš merino vilnos ir/ar sintetinių pluoštų. Rekomenduotume rinktis specialias, žygiams skirtas kojines, nes jos bus patogiai išformuotos, reikiamose vietose paminkštintos, nesmuks nuo kojų. Šaltuoju metų laiku geriau dėvėti ilgesnes kojines.
Ilgiems pasivaikščiojimams – šiltesnės, apsaugančios nuo vėjo, galbūt net ir su termo sluoksniu viduje. Tačiau dažnai daugeliui pakanka plonesnių merino vilnos ar flisinės kepurės.
Kaklo movos yra daug kartų patogesnės nei šalikai. Kaklo movų būna įvairių storių, pagamintų iš merino vilnos ar sintetikos. Yra ir turinčių papildomus šilumą sulaikančius sluoksnius. Renkantis reikėtų įvertinti asmeninę reakciją į šaltį/šilumos pomėgį ir planuojamą aktyvumo lauke lygį.
Susipažinkite su mūsų Solo maršrutų kūrėjais: Viliumi ir Sonata. Jie sujungia kiekvieno Solo žygio pradžią ir pabaigą. O, kad tai daryti būtų ir patogu, ir šilta juos tokiems žygdarbiams paruošė Hiatus. Mūsų maršrutų kūrėjai dėvi „Columbia“ striukes ir kelnes bei „Jack Wolfskin“ batus.
Šis puslapis naudoja slapukus. Lankydamiesi jame, sutinkate su privatumo politika.