Pagrindiniai rūbų sluoksniavimo privalumai – tai šiluma ir patogumas. Šiluma atsiranda dėl tarp rūbų sluoksnių „įstrigusio” kūno sušildyto oro. O drabužiai iš tinkamų audinių ar pluoštų garantuoja greitą drėgmės išgarinimą lauk. Dėl šių priežasčių keli ploni ir techniški rūbų sluoksniai jus sušildys geriau nei vienas storas. 
 
Be to, apsirengus keletą plonesnių sluoksnių, visuomet galima nusiimti šilumai ar apsaugai skirtą sluoksnį ir taip prisitaikyti prie aplinkos sąlygų. Vilkėdami vieną storą rūbą tokio lankstumo neturėsite.
 
Pagrindinė sluoksniavimo taisyklė, užtikrinanti patogumą ir komfortą bet kokiu oru – vienas ant kito užvilkti tinkamai ir kruopščiai parinkti pirmasis, antrasis ir trečiasis sluoksniai. 
 
Rūbų sluoksniavimas – vienas pagrindinių aspektų, užtikrinančių komfortą, šilumą ir saugumą pasivaikščiojimų, žygių ar kitos aktyvios veiklos lauke metu bet kokiomis oro sąlygomis. 
Tokį klausimą dažnai girdime iš savo klientų, kai papasakojame, kad tokia yra COLUMBIA, JACK WOLFSKIN, SOREL avalynė, kuria prekiaujame.
 
Taip yra dėl išskirtinės batų konstrukcijos. Po išoriniu jų sluoksniu slepiasi naudojant specialias technologijas pagaminta membrana, kuri saugo batą nuo vandens iš išorės, tačiau leidžia drėgmės garams keliauti lauk.
 
Be to, batai skirti žygiams šaltuoju sezonu yra šilti, neperšlampami, leidžiantys pėdoms kvėpuoti, su specialiais protektoriais, kurių dėka batai gerai sukimba su purvu, sniegu bei ledu ir dėl to neslysta.
 
Šlapios pėdos = sušalusios. Taip pat didenė pūslių tikimybė.
Patogiausia – kombinezonas. 5 dalykai, į ką atkreipti dėmesį renkantis vaikišką kombinezoną:
 
1. Nebūtinai storiausias kombinezonas bus šilčiausias. Naujausių technologijų dėka aktyvaus laisvalaikio aprangos gamintojai, tokie kaip „Columbia“, „Didriksons“, „Reima“, „Lego Wear“, siuva kombinezonus su lengvais, nestorais ir puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis pasižyminčiais užpildais.
 
2. Atsparumas drėgmei. Kombinezonas turėtų būti pagamintas iš vandeniui atsparios ar neperšlampamos medžiagos, o jo siūlės turėtų būti laminuotos. Tokiu atveju vaikas galės „maudytis“ pusnyse ir išlikti sausas.
 
3. Neperpučiamumas – labai svarbu. Juk užkopus į kalną ar padūkus su draugais ir sušilus – vėjas yra itin pavojingas. Pasitikrinkite, ar audinys, iš kurio pagamintas kombinezonas yra apsaugantis ir nuo vėjo.
 
4. „Augimo funkcija“ – prailginamos rankovės ir kelnių klešnės. Kombinezonas augs drauge su vaiku ir jį galima bus dėvėti net kelis sezonus.
 
5. Papildomos detalės – aukštas kaklas, reguliuojamas kapišonas, atšvaitinės detalės, sutvirtintos alkūnių, kelių zonos bei kelnių apačia ir kt.
 
Tos pačios taisyklės galios ir renkant vaikui striukės ir kelnių komplektą.

Trys būtini rūbų sluoksniai

Pirmasis

Pirmojo rūbų sluoksnio, dar vadinamo „termo“ apranga, pagrindinė funkcija yra pašalinti drėgmę nuo kūno ir taip padėti išlaikyti jo šilumą. Pirmojo sluoksnio rūbai dažniausiai gaminami iš poliesterio ir/arba merino vilnos – abi šios medžiagos sugeria drėgmę ir ją greitai pašalina lauk. 

Medvilnės marškinėlių nerekomenduojama naudoti kaip apatinio sluoksnio aktyviai judant, nes medvilnė sugeria drėgmę ir ją ilgai laiko savyje. Be to, drėgna medvilnė traukia šaltį. Dėl to kūnas greitai atšąla, tai yra nemalonu, o šaltuoju metų laiku gal net kiek pavojinga. Sintetinio audinio rūbai tinkami bet kokiai aktyviai veiklai, nes jie itin greitai džiūsta, yra lengvi, patvarūs bei juos paprasta prižiūrėti. Sintetinis audinys toks kaip, pavyzdžiui, poliesteris puikiai sugeria ir akimirksniu išgarina drėgmę, tad intensyvesnių veiklų metu šis pluoštas – nepralenkiamas.

Merino vilnos rūbai tinkamesni ramesniam laisvalaikiui lauke, iškyloms gamtoje, nes medžiaga yra puikus šilumos izoliatorius, gerai prisitaiko prie kūno temperatūros pokyčių, turi antibakterinių savybių, o drėgmė, kurią šis audinys puikiai sugeria, nejuntama. Kai kuriais atvejais verta rinktis šių dviejų pluoštų mišinį. Tada „termo“ drabužis bus ypatingai universalus.

vidurinysis

Vidurinis rūbų sluoksnis sulaiko kūno sušildytą orą. Jis turi ir puikiai „kvėpuoti“. Tik tada kūnas neperkaista pradėjus aktyviau judėti. 

Puikus vidurinio sluoksnio rūbas yra flisinis (velto poliesterio pluoštas) džemperis, kuris puikiai išsaugo šilumą ir „kvėpuoja“. Sintetinio pluošto džemperiai yra praktiški, itin greitai džiūstantys ir tikrai tinkami išsiruošus slidinėti ar į žygį.

Šaltesnėmis oro sąlygomis viduriniu sluoksniu gali tapti liemenė, lengva pūkinė ar sintetinio užpildo striukė. Sintetinis užpildas puikiai išgarina drėgmę, taip pat sušlapęs “nesukrenta” ir yra lengvai prižiūrimas. Tuo tarpu pūkinės striukės privalumai – lengvumas ir spūdumas, nes šilumai užtikrinti pakanka mažesnio kiekio pūkų užpildo. 

trečiasis

Trečiasis, išorinis, sluoksnis (angl. „shell“) saugo žmogų nuo vėjo ir lietaus (ar sniego). Išoriniam sluoksniui pasirenkama neperšlampama striukė, sauganti, kad drėgmė nepatektų į po apačia esančius drabužius, tačiau leidžianti apatiniam ir viduriniam sluoksniams pašalinti drėgmę lauk. 

Jeigu neperšlampama striukė „nekvėpuos“ – sušlapsite ne nuo lietaus, o nuo savo paties drėgmės. Beje, jei žinote, kad oras bus sausas ir jums nereikės visiškai neperšlampamos aprangos, tuomet tam tikri vidurinio sluoksnio drabužiai gali tapti ir išoriniais. Pavyzdžui, lengva pūkinė ar sintetinio užpildo striukė, kuri gerai saugo nuo vėjo ir efektyviai šalina drėgmę.

Žygio avalynė

batų pasirinkimas

Žygio batus rinkitės palikdami apie 0,5-1 cm erdvės, nes pėdos dažnai patinsta. Taip pat, batus matuokitės su žygiams skirtomis kojinėmis.

išorinė batų medžiaga

Oda suteikia avalynei tvirtumo ir puikiai tinka sudėtingesniems žygiams. Sintetiniai pluoštai yra lengvi ir laidesni orui – puikiai tinka laisvalaikiui. Svarbu: batų neperšlampamumas.  

batų protektorius

Kalvotoms vietovėms ir miesto parkų takams reikia skirtingo sukibimo batų, todėl renkantis labai svarbu atkreipti dėmesį į batų padą.

aulo aukštis

Ypatingai šaltuoju metų laiku praktiškesnė avalynė – aukštu aulu, kartu ji suteikia daugiau apsaugos ir stabilumo.

Svarbu nepamiršti ir tinkamai pasirinkti kepurę, pirštines, kojines, kurie irgi padeda papildomai apsisaugoti nuo nemalonių oro sąlygų, suteikia šilumos ir komforto.

Aksesuarai

pirštinės

Rinkintės pasiųtas iš audinių, apsaugančių nuo vėjo. Visa kita – priklauso nuo individualių poreikių: jeigu rankos šąla – slidinėjimo pirštinės tikrai pravers. Jei ketinate aktyviai judėti – veikiausiai pakaks ir plonesnių flisnių pirštinių.

kojinės

Būtinai iš merino vilnos ir/ar sintetinių pluoštų. Rekomenduotume rinktis specialias, žygiams skirtas kojines, nes jos bus patogiai išformuotos, reikiamose vietose paminkštintos, nesmuks nuo kojų. Šaltuoju metų laiku geriau dėvėti ilgesnes kojines.

kepurė

Ilgiems pasivaikščiojimams – šiltesnės, apsaugančios nuo vėjo, galbūt net ir su termo sluoksniu viduje. Tačiau dažnai daugeliui pakanka plonesnių merino vilnos ar flisinės kepurės.

šiltas kaklas

Kaklo movos yra daug kartų patogesnės nei šalikai. Kaklo movų būna įvairių storių, pagamintų iš merino vilnos ar sintetikos. Yra ir turinčių papildomus šilumą sulaikančius sluoksnius. Renkantis reikėtų įvertinti asmeninę reakciją į šaltį/šilumos pomėgį  ir planuojamą aktyvumo lauke lygį.

hiatus rūpinasi mūsų maršrutų kūrėjais

Susipažinkite su mūsų Solo maršrutų kūrėjais: Viliumi ir Sonata. Jie sujungia kiekvieno Solo žygio pradžią ir pabaigą. O, kad tai daryti būtų ir patogu, ir šilta juos tokiems žygdarbiams paruošė Hiatus. Mūsų maršrutų kūrėjai dėvi „Columbia“ striukes ir kelnes bei „Jack Wolfskin“ batus.

Nuotykiai ir nenuobodus laisvalaikis – mūsų DNR dalis!

„Hiatus“ – pirmoji ir vienintelė specializuota parduotuvė Baltijos šalyse, prekiaujanti tik pasaulyje gerai žinomų ir pripažintų prekės ženklų „Columbia“, „Sorel“ , „Didriksons“ ir „Jack Wolfskin" drabužiais, avalyne ir aksesuarais.